Çocukluk yıllarımda sevgili annem ve babam ile yaptığımız doğa yürüyüşleri ergenlik yıllarımda sevgili ağabeyimin beni sualtı dünyası ile tanıştırması ve fotoğrafçılığın de eklenmesi ile başlayan bu serüven, benim için hobi olmaktan çıkıp bir tutkuya dönüştü. Doğal yaşam içinde yaptığım seyahatleri alt alta sıraladığımda ciddi bir arşiv ve tecrübeye sahip olduğumu gördüm ve bunu benim kadar şanslı olmayan doğa ve fotoğraf tutkunları ile bu sitede paylaşmak istedim.

Doğa Ana’nın eşsiz mucizeleri ve güzelliklerine şahit olmak bende sonsuz bir merak, saygı ve hayranlık yarattı. Yaşadığımız bu olağanüstü gezegendeki dengenin mükemmeliği karşısındaki şaşkınlığım, beni doğal yaşam içinde daha hassas, sabırlı ve dikkatli davranmaya zorladı. Zaman içerisinde teknolojinin ilerlemesi ile, daha kolay seyahat etmeye ve fotoğraf çekmeye başladım. Dijital teknoloji bize, film değiştirmeden maksimum otuzyedi kare yerine yüzlercesini sunuyor ama doğanın bakir kalabilmesi, teknolojinin ve insanlığın ilerlemesiyle ters orantılı galiba. Birçok canlının yaşam ortamlarını hızla yok ediyoruz ve bu canlıların sayısı her geçen gün daha da azalıyor. 80. kuzey enlemindeki Svalbard Adaları’nda bir kutup ayısı görebilmek için dondurucu soğukta, bir geminin terasında günlerce beklemek zorunda kaldım. Yakında onlara neredeyse hiç yaşam alanı bırakmayacağız. Maalesef fotoğraf makinemiz ne kadar hızlı olsa da, uzun mesafeleri ne kadar kısa zamanda geçebilsek de, yakın bir gelecekte bir mavi balina, komodo ejderi, leopar foku ve nesli tükenmek üzere olan birçok canlıyı artık doğal ortamlarında göremeyebiliriz. Şuursuzca katledilen yağmur ormanları çöle dönüşebilir, dünyaya yaydığımız tonlarca kimyasal atık ve hızla yükselen karbondioksit miktarı yüzünden mercan resifleri yok olabilir ve fotoğraflarını ancak kitaplarda görmek zorunda kalabiliriz. Umudum, gelecekte birgün bütün bu teknolojileri onları anlamak ve kurtarmak için kullanmamız ve bunun için çok geç kalmış olmamamız.

Bana hediye edilen bu olağanüstü hayatı, evrende bir mucize olduğuna inandığım gezegenimizi ve onu paylaştığım diğer bütün canlıları sevgi, saygı ve hayranlık ile selamlıyorum.

Volkan Hürsever